Pon.– Czw.: 8:00–17:00, Piątek - zamknięte

Blog

Home > Sprzątanie hotelu – jak przebiega i ile kosztuje sprzątanie pokoju hotelowego?
Blog

Sprzątanie hotelu – jak przebiega i ile kosztuje sprzątanie pokoju hotelowego?

Czystość i estetyka w pokojach to podstawowe czynniki, które wpływają na satysfakcję gości z pobytu w hotelu. Dlatego prace porządkowe w całym obiekcie powinny być przeprowadzane regularnie i przez wysoko wykwalifikowany personel. Obecnie wielu managerów hoteli decyduje się na wynajęcie do tego zadania zewnętrznej firmy sprzątającej. Ale jakie są koszty zlecenia sprzątania w hotelu? Czy takie rozwiązanie jest opłacalne?

Sprzątanie pokoju w hotelu – kilka ważnych zasad

Na samym początku, jeszcze przed przystąpieniem do pracy, obsługa sprzątająca musi wiedzieć, jaki status posiada dany pokój – czy będzie to sprzątanie „na czysto”, czyli po wymeldowaniu gości, czy „przy gościu”, a więc w trakcie jego pobytu w hotelu. W zależności od tej informacji sprzątanie w pokojach hotelowych będzie mieć trochę inny charakter, ponieważ w tym pierwszym przypadku trzeba już przygotować przestrzeń do przyjęcia nowo przybyłych. Natomiast w sytuacji, kiedy sprzątanie odbywa się „przy gościu”, koniecznie trzeba się upewnić, że nikt w tym czasie w pokoju nie przebywa. Nie można też wchodzić, jeśli na drzwiach umieszczona jest wywieszka „Nie przeszkadzać”.

Co więcej, podczas sprzątania pokoju w hotelu musimy mieć na uwadze, aby nie naruszyć ustalonego wyposażenia wnętrza np. nie przestawiać na stałe lampek nocnych, stolików czy krzeseł, ponieważ taka modyfikacja ustawienia umeblowania może niekorzystnie wpłynąć na całość wystroju.

sprzątanie pokoju hotelowego

Co wchodzi w zakres sprzątania w pokojach hotelowych?

Standardowe prace porządkowe w pokoju obejmują opróżnianie koszy na śmieci, odkurzanie dywanów, wykładzin i mebli tapicerowanych, mycie podłóg, okien, luster, czyszczenie urządzeń sanitarnych w łazience, wymianę ręczników i pościeli oraz ścielenie na nowo łóżek. Do sprawnego przeprowadzenia tych czynności obsługa sprzątająca wykorzystuje odpowiednie sprzęty, takie jak wózek serwisowy, odkurzacz, myjki parowe, a także różne akcesoria i środki czyszczące. W czasach po pandemii poza standardowym sprzątaniem hotelu równie istotna stała się dezynfekcja powierzchni dedykowanymi preparatami oraz specjalistycznymi urządzeniami np. parownicami czy odkurzaczami piorącymi.

Sprzątanie hotelu – dlaczego warto wybrać profesjonalną firmę sprzątającą?

Zlecanie prac porządkowych zewnętrznej firmie niesie ze sobą określone korzyści dla hotelu. Przede wszystkim usługodawca dysponuje nowoczesnymi urządzeniami do czyszczenia powierzchni, dzięki czemu właściciel obiektu unika konieczności zakupu specjalistycznych maszyn, których ceny są bardzo wysokie. Pracownicy przywożą ze sobą także wszystkie potrzebne preparaty, co również pomaga zmniejszyć hotelowe wydatki. Ponadto zespół sprzątający odbywa regularnie szkolenia i posiada odpowiednie doświadczenie w świadczeniu takich usług.

Warto jeszcze zaznaczyć, że firmy porządkowe mają ubezpieczenie OC, które gwarantuje odszkodowanie dla hotelu i gości w razie różnych nieprzyjemnych sytuacji – typu uszkodzenie mienia czy zaginięcie rzeczy. 

Ile kosztuje sprzątanie pokoju hotelowego przez profesjonalną firmę?

Jeśli chodzi o koszty wynajęcia usługodawcy do sprzątania w hotelu, to okazuje się, że mogą być one znacznie niższe niż zatrudnienie pracowników na etat. Przy tym rozwiązaniu nie trzeba dbać o szkolenia personelu, odzież roboczą, badania lekarskie, a także o sprzęt i środki do sprzątania. Wszystko zapewnia zewnętrza firma. Ponadto w tym wypadku rozliczenie odbywa się w oparciu o powierzchnię sprzątanych pomieszczeń, a nie za osoby czy liczbę godzin, co też jest bardziej opłacalnym sposobem dla pracodawcy, ponieważ nie ponosi on wtedy kosztów płatnych urlopów czy niskiego sezonu, kiedy pracy jest mniej. 

Ile zatem kosztuje sprzątanie pokoju hotelowego przy wynajęciu firmy? Cena jest uzależniona od jego powierzchni razem z łazienką i kształtuje się na poziomie 150 – 200 zł za całość. Z pewnością będzie to dla właścicieli hoteli niższy wydatek niż utrzymywanie na stałe obsługi sprzątającej.

Sprzątanie w hotelu – ekologia zamiast chemii

Warto jeszcze zaznaczyć, że wiele firm sprzątających oferuje ekologiczne metody sprzątania przy użyciu środków bazujących na naturalnych składnikach – alternatywnych do wszechobecnej chemii. Coraz więcej osób jest świadomych swojego wpływu na środowisko naturalne poprzez codzienne wybory, które dotyczą także sposobów na utrzymanie czystości. Dotyczy to w równym stopniu kwestii dbania o zdrowie – preparaty chemiczne mają w swoim składzie szkodliwe substancje, które powodują podrażnienia i alergie. W tej sytuacji właściciele hoteli, decydując się na rozwiązania ekologiczne w przeprowadzaniu usług porządkowych, mają szansę na pozyskanie nowych klientów dla obiektu, a także na zmianę wizerunku swojej firmy.

Przeczytaj też

Komentarze

    Dołącz do dyskusji
    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Podobne artykuły