Pon.– Czw.: 8:00–17:00, Piątek - zamknięte

Blog

Home > Pranie i czyszczenie narożnika – jak to zrobić i ile trzeba zapłacić?
Blog

Pranie i czyszczenie narożnika – jak to zrobić i ile trzeba zapłacić?

Narożnik to wygodny i funkcjonalny mebel, bez którego trudno wyobrazić sobie odpowiednio urządzony salon. Jego stylowy design, ciekawa kolorystyka czy wzornictwo tkaniny mogą pięknie ozdobić miejsce naszego wypoczynku i nadać mu ciepły, komfortowy nastrój. Co zrobić, aby utrzymać estetyczny wygląd narożnika? Jak poradzić sobie z brudem i uporczywymi plamami? Na szczęście istnieją skuteczne sposoby czyszczenia tapicerki meblowej i wcale nie muszą wiązać się z dużym obciążeniem dla domowego budżetu, chyba że zdecydujemy się zatrudnić profesjonalną firmę.

Metody czyszczenia narożnika Wrocław

Podstawową zasadą dbania o narożnik czy inne meble z obiciami jest regularne sprzątanie, a więc przede wszystkim odkurzanie, a także pozbywanie się brudu i plam na bieżąco. Okazuje się, że obecnie w procesie produkcji narożniki i kanapy są często pokrywane specjalnymi preparatami, które mają zabezpieczać materiał przed wnikaniem zabrudzeń. W takiej sytuacji usuwanie ich przychodzi z większą łatwością – wystarczy przetrzeć tkaninę wilgotną ściereczką i już! Ponadto obicie narożnika może być wyposażone we właściwości hydrofobowe, co oznacza, że rozlana ciecz nie przesiąknie od razu w głąb tapicerki, ale w postaci kropel zbierze się na jej powierzchni.

Pranie narożnika Wrocław

Zabierając się za odkurzanie narożnika, trzeba pamiętać, aby przy użyciu odpowiedniej końcówki usunąć wszelki brud nagromadzony w szczelinach i zagłębieniach materiału. Nie zapominajmy też o pozbyciu się sierści zwierząt, w czym także pomocny będzie odkurzacz albo rolka do ubrań. Dopiero po dokonaniu tych czynności możemy rozpocząć właściwe czyszczenie narożnika. W zależności od rodzaju tworzywa, z którego wykonane jest obicie mebla, powinniśmy zastosować odpowiedni preparat. W sprzedaży dostępne są różne detergenty – do tapicerki skórzanej, materiałowej, welurowej czy z alcantary. Najczęściej mają formę pianki, sprayu lub mleczka. Przed aplikacją wybranego preparatu na powierzchnię całej tkaniny wskazane jest przetestowanie jego działania w mniej widocznym miejscu obicia, aby w razie czego uniknąć przebarwień materiału. Środki te są naszpikowane silną chemią, więc mogą powodować niepożądane rezultaty np. alergie. Dlatego też przy czyszczeniu narożnika warto rozważyć wykorzystanie domowych sposobów, które są mniej inwazyjne, a do ich zastosowania potrzebujemy łatwo dostępnych artykułów z kuchennej szafki. Jakie są to środki? Przede wszystkim niezawodna soda oczyszczona i sok z cytryny – po rozpuszczeniu tych składników w wodzie (2 litry ciepłej wody, 2 łyżki sody, 1 cytryna) moczymy ściereczkę w uzyskanym roztworze i przecieramy tapicerkę mebla. Sama soda świetnie też sobie poradzi przy czyszczeniu na sucho – wystarczy posypać nią powierzchnię narożnika, pozostawić tak na dłuższy czas, aby środek mógł wchłonąć brud, a następnie użyć odkurzacza. Do przemycia obić ze skóry bądź eko skóry możemy też łatwo zastosować wodę z płynem do mycia naczyń lub mydłem. Ponadto mieszanka octu z oliwą usunie brud, ale także natłuści skórzaną tapicerkę i nada jej błysku. A jak pozbyć się uporczywych plam np. z kawy, herbaty czy po tłuszczu? Tutaj skutecznie zadziałają kwasek cytrynowy lub mąka ziemniaczana. Warto wypróbować domowe sposoby czyszczenia narożnika – ich efekty nas nie zawiodą, a co więcej, nie obciążają portfela i nie są szkodliwe dla zdrowia.

Pranie narożnika Wrocław

Poza czyszczeniem tapicerki meblowej gotowymi preparatami bądź tymi sporządzonymi samodzielnie, do jej pielęgnacji możemy wykorzystać specjalistyczne urządzenia piorące. Są to przede wszystkim odkurzacze z funkcją prania ekstrakcyjnego. Taki sprzęt wyposażony jest w dwa zbiorniki na płyny – jeden przeznaczony na czystą wodę z detergentem, a drugi na brudną. Przy zastosowaniu techniki natryskowo-ssącej środek piorący z odkurzacza wnika głęboko w obicie mebla, zbiera nagromadzony tam brud, a następnie materiał jest wypłukiwany. Proces ten powtarza się kilka razy aż do momentu, kiedy wysysana woda będzie już czysta. Metoda ekstrakcyjna jest najbardziej skuteczna w praniu narożnika, ponieważ pozwala nie tylko pozbyć się plam i zanieczyszczeń z powierzchni tapicerki, ale także zakorzenionego w gąbce kurzu oraz roztoczy. Ponadto, aby nasze sprzątanie było jeszcze bardziej pożyteczne dla zdrowia i środowiska, podczas odkurzania tym sprzętem możemy użyć ekologicznych preparatów, które sporządzimy sami na bazie naturalnych składników. Dobrym środkiem będzie mieszanka wody z sodą i octem – w proporcjach po jednej łyżce na 1 litr wody. Otrzymaną miksturę nanosimy bezpośrednio na obicie narożnika, a potem używamy odkurzacza piorącego, do którego wlewamy czystą wodę. Takie rozwiązanie pozwoli nam uniknąć ewentualnej awarii urządzenia, którą mógłby spowodować roztwór z octem. 

Czyszczenie narożnika Wrocław

Kolejnym sprzętem piorącym, jaki możemy wykorzystać do pielęgnacji tapicerki narożnika, jest odkurzacz parowy bądź parownica. Tutaj nośnikiem czyszczącym jest gorąca para, która ma także silne właściwości dezynfekujące, a więc likwiduje wszelkie szkodliwe drobnoustroje. Jednak w odróżnieniu do metody ekstrakcyjnej, działanie urządzenia parowego odbywa się głównie na powierzchni materiału, zatem głęboko osadzony brud nie zostanie usunięty podczas sprzątania. Z drugiej strony możemy liczyć na szybszy proces schnięcia tapicerki niż przy zastosowaniu odkurzacza piorącego.

Profesjonalne czyszczenie narożnika Wrocław

Aby skutecznie zadbać o stan wizualny i higieniczny narożnika warto wziąć pod uwagę skorzystanie z usług firmy sprzątającej, która w sposób profesjonalny zajmuje się czyszczeniem i praniem mebli kanapowych. Takie rozwiązanie czasami może być jedynym wyjściem, aby uratować nasz narożnik przed oddaniem go do tapicera. Zatem jakiego rodzaju zabiegi pielęgnacyjne oferują specjalistyczne firmy? Standardowy serwis to pranie i czyszczenie obić przy zastosowaniu profesjonalnych urządzeń i preparatów, w tym usuwanie nieprzyjemnych zapachów, sierści zwierząt, a także roztoczy i innych szkodliwych mikroorganizmów. Ponadto możemy zamówić impregnację materiału, przywracanie oryginalnego koloru, konserwację tapicerki skórzanej i dodatkowo zabezpieczenie jej specjalną ochronną powłoką, która zapobiega przed wycieraniem się obicia. W dobie pandemii coraz bardziej popularną usługą stało się ozonowanie. Jest to najbardziej skuteczna metoda sterylizacji tapicerki meblowej, jak również pomieszczeń, wnętrz samochodów, ubrań czy nawet wody i artykułów spożywczych. Ozon jest zupełnie nieszkodliwym dla zdrowia gazem, który zwalcza wszelkie niebezpieczne bakterie, zarazki, toksyny oraz grzyby. Na pewno warto rozważyć też opcję przy wyborze serwisu dla naszego mebla. Czym jeszcze wyróżnia się profesjonalne czyszczenie narożnika przez ekipę sprzątającą? Oczywiście możemy liczyć na to, że pracownicy przyjadą do domu bądź biura i wykonają usługę na miejscu, dzięki czemu nie musimy organizować specjalnego transportu dla naszego mebla. Najczęściej wykorzystywanym sprzętem w profesjonalnym serwisie jest właśnie odkurzacz piorący. Niektóre firmy oferują również wypożyczenie tego urządzenia do samodzielnego przeprowadzenia zabiegu pielęgnacyjnego, co z pewnością obniża koszt tej usługi.

Ile zatem kosztuje czyszczenie narożnika?

Cena uzależniona jest od kilku czynników. Przede wszystkim, czy jesteśmy gotowi podjąć się tego zadania własnoręcznie, czy jednak zlecimy je profesjonalistom, oraz jaki rodzaj środków czyszczących zastosujemy – specjalnie zakupione detergenty czy artykuły wyciągnięte z kuchennej szafki. Jeśli chodzi o wynajęcie ekipy sprzątającej, to średnie stawki za podstawową usługę, czyli pranie i czyszczenie narożnika, mieszczą się w przedziale 150-200 zł. Jednak w przypadku bardzo dużych rozmiarów mebla, wliczenia powierzchni do spania i dodatkowych poduszek, koszt tego zabiegu wzrasta nawet do 350 zł. Poza tym każda usługa ekstra typu impregnacja, konserwacja obić skórzanych i ozonowanie, to wydatek co najmniej 100 zł za każdą z nich. W ofertach firm dostępna jest jeszcze opcja wypożyczenia specjalistycznego sprzętu, czyli najczęściej odkurzacza piorącego. Stawka za wynajem kształtuje się na poziomie ok. 50 zł za dobę. Natomiast jeśli możemy pozwolić sobie na większy wydatek, to z pewnością warto zainwestować w zakup takiego odkurzacza, ponieważ przyda nam się nie tylko do wyprania narożnika, ale także do czyszczenia wszelkich innych powierzchni tapicerowanych, w tym foteli samochodowych, a także dywanów i wykładzin. Rozpiętość cenowa odkurzaczy piorących jest bardzo szeroka. Profesjonalne modele przeznaczonego do użytku serwisowego dla firm osiągają kwoty nawet powyżej 9000 zł, natomiast te bardziej uniwersalne dla gospodarstw domowych są tańsze i wiążą się z wydatkiem od 1700 do 2500 zł. W dłużej perspektywie i przy częstym użytkowaniu zakup odkurzacza piorącego jest bardzo opłacalnym rozwiązaniem.

Ile zaś kosztuje czyszczenie narożnika samodzielnie i bez posługiwania się specjalistycznym sprzętem? Okazuje się, że najbardziej ekonomicznym sposobem do pielęgnacji tapicerki mebla jest wykorzystanie domowych środków, takich jak soda oczyszczona, ocet, kwasek cytrynowy czy mąka ziemniaczana. Ich zaletą jest nie tylko niska cena, ale przede wszystkim wysoka skuteczność w usuwaniu wszelkich zabrudzeń oraz nieszkodliwość dla zdrowia i środowiska. Oczywiście możemy zastosować gotowe detergenty, które są dostępne w każdym sklepie, a ich koszt nie musi być dużym obciążeniem dla naszego portfela – są to kwoty rzędu 25-70 zł. Jednakże skład tych specyfików bazuje na silnej chemii, więc chcąc być bardziej rozsądnym, lepiej wybierać naturalne środki czyszczące.

Przeczytaj też

Komentarze

    Dołącz do dyskusji
    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Podobne artykuły