Pon.– Czw.: 8:00–17:00, Piątek - zamknięte

Blog

Home > Pranie i czyszczenie kanapy – na czym polega i ile kosztuje?
Blog

Pranie i czyszczenie kanapy – na czym polega i ile kosztuje?

Kanapa jest niezbędnym meblem w wyposażeniu domowego salonu. Służy do siedzenia, zabawy, wypoczynku, często również do spania. Jest miejscem spotkania domowników i gości. Ponadto ładne i stylowe obicie kanapy może wspaniale ozdobić wnętrze pomieszczenia i nadać mu przytulny nastrój. Z drugiej strony mebel ten, z racji naszego codziennego użytkowania, jest bardzo narażony na wszelkiego rodzaju zabrudzenia, plamy, ślady obecności zwierząt w postaci sierści czy włosów i dlatego wymaga regularnego sprzątania, czyszczenia, a nawet prania. Jak poradzić sobie z tym zadaniem i ile pieniędzy będziemy musieli wydać, aby nasza kanapa odzyskała dawny wygląd?

Czyszczenie kanapy Wrocław – krok po kroku

Od czego zacząć czyszczenie kanapy? Na początek przyda nam się niezawodny odkurzacz. Usuniemy nim kurz, brud czy resztki jedzenia z powierzchni materiału, a także ze wszystkich zagłębień i zakamarków kanapy. Jest to istotna czynność przed rozpoczęciem właściwego czyszczenia. Jeśli w naszym domu są pupile, to warto jeszcze pozbyć się pozostałości ich sierści np. przy pomocy rolki do odzieży. Następnie w zależności od rodzaju tkaniny, z jakiej wykonana jest kanapa, powinniśmy zastosować odpowiedni preparat. W sprzedaży dostępne są środki do pielęgnacji obić ze skóry naturalnej i ekologicznej, tapicerki z weluru i zwykłego materiału. Oferowane detergenty najczęściej mają formę płynu bądź aktywnej piany. Przed naniesieniem preparatu na powierzchnię kanapy warto najpierw wypróbować jego działanie na małym, mniej widocznym fragmencie obicia, aby sprawdzić, jak radzi sobie z brudem i czy nie odbarwia tkaniny. Unikniemy w tym momencie ewentualnego zniszczenia tapicerki zakupionym detergentem, którego skład opiera się przede wszystkim na silnej chemii.

Pranie kanapy Wrocław

Domowe środki do czyszczenia kanapy

Co poza tym możemy zastosować? Istnieją jeszcze domowe sposoby czyszczenia kanapy przy użyciu samodzielnie zrobionych mikstur – wolnych od szkodliwych substancji. Podstawowymi środkami do ich wykonania są soda oczyszczona, mąka ziemniaczana, ocet, cytryna, woda, czyli wszystko, co mamy w domu. Przykładowo w 1 litrze wody rozpuszczamy łyżkę sody i dodajemy sok z połowy cytryny. Uzyskany płyn nanosimy gąbką na materiał i zmywamy zabrudzenia. Sama soda sprawdza się też przy czyszczeniu tapicerki na sucho. Wystarczy posypać nią całą powierzchnię kanapy, następnie pozostawić tak na dłuższy czas, aby soda mogła zebrać brud, a na koniec dokładnie odkurzyć materiał. Podobnie zastosujemy mąkę ziemniaczaną, która ma wyjątkowe właściwości do usuwania tłustych plam. Jeśli komuś nie przeszkadza zapach octu, to również możemy wykorzystać ten środek do wyczyszczenia kanapy, po uprzednim wymieszaniu go z wodą w proporcjach 1:1. Ponadto ocet z dodatkiem oliwy doskonale nadaje się do pielęgnacji obić skórzanych – nie tylko usunie brud, ale także natłuści tapicerkę i doda jej blasku. Wszystkie opisane domowe sposoby mają tę zaletę, że są przede wszystkim bardzo tanie, a poza tym proste i skuteczne w zastosowaniu oraz zupełnie nieszkodliwe dla zdrowia.

Profesjonalne czyszczenie kanap we Wrocławiu

Jeśli jednak nie mamy ochoty ani czasu na samodzielną pielęgnację tapicerki mebla albo nie jesteśmy w stanie usunąć z niej plam domowymi metodami, to warto w tej sytuacji skorzystać z usługi profesjonalnego czyszczenia kanap oferowanej przez niektóre firmy sprzątające. Pracownicy przyjadą do naszego domu i skutecznie wyręczą nas w tym uciążliwym zadaniu przy użyciu specjalistycznego sprzętu i odpowiednich detergentów. W zakres usługi wchodzi nie tylko czyszczenie materiału, ale także pozbycie się szkodliwych drobnoustrojów, sierści zwierząt, brzydkiego zapachu oraz impregnacja i przywracanie koloru tkaniny. Na pewno raz na jakiś czas powinniśmy poddać naszą kanapę tej szczególnej pielęgnacji, aby przedłużyć jej świeżość i utrzymać tapicerkę na odpowiednim poziomie higieny.

Czyszczenie kanapy Wrocław

Pranie kanapy Wrocław – jakie sprzęty możemy zastosować?

Jak wyprać kanapę? Czy ten zabieg jest możliwy do przeprowadzenia samodzielnie w domu? To zależy od stopnia zabrudzenia materiału, naszej determinacji, a także urządzeń, jakimi dysponujemy. Z niektórych części kanapy można po prostu zdjąć obicie i spróbować wyprać je w pralce, jednak wtedy musimy liczyć się z tym, że pozostanie widoczna różnica w poziomie czystości poszczególnych elementów mebla. Dlatego, jeśli mamy taką możliwość, lepiej jest użyć specjalistycznego sprzętu do prania tapicerek meblowych. Należy do nich przede wszystkim odkurzacz piorący, który do usuwania zabrudzeń stosuje tzw. metodę ekstrakcyjną, czyli technikę natryskowo-ssącą. Jak działa taki odkurzacz? Roztwór z preparatem myjącym natryskiwany jest na powierzchnię tkaniny, następnie woda z wyciągniętym brudem transportowana jest do odpowiedniego zbiornika. Proces ten jest powtarzany do momentu, kiedy wysysany płyn będzie już czysty. Metoda ekstrakcyjna umożliwia dogłębne wypranie kanapy i jednocześnie wypłukanie materiału. Jest bardzo skuteczna w usuwaniu uciążliwych plam i nie pozostawia zacieków, jakie mogą powstać przy samodzielnym czyszczeniu tapicerki na mokro. Innym urządzeniem przydatnym do prania kanapy jest parownica czy odkurzacz parowy. W tym przypadku do mycia powierzchni służy gorąca para, która posiada silne właściwości czyszczące i dezynfekujące, a więc łatwo pozbywa się roztoczy oraz innych alergenów bez potrzeby wykorzystania żadnych dodatkowych detergentów. Maszyna zużywa też niewielką ilość wody, dzięki czemu materiał szybko wysycha. Jednak w porównaniu do metody ekstrakcyjnej gorąca para działa bardziej powierzchniowo, nie wnika tak głęboko w tapicerkę i nie wyciąga z niej brudu. Dlatego urządzenie parowe lepiej się sprawdzi przy czyszczeniu powierzchni twardych np. płytek czy podłóg.

Firma piorąca kanapy we Wrocławiu

Obecnie istnieje na rynku bardzo dużo firm specjalizujących się w praniu tapicerki meblowej: kanap, foteli, narożników, krzeseł. Usługa odbywa się u klienta w domu bądź w biurze. Ekipy piorące mają bardzo elastyczne grafiki pracy, aby dostosować się do indywidualnych potrzeb – na przykład mogą przyjechać do klienta w weekend, jak również w godzinach nocnych. Przedsiębiorstwa zazwyczaj działają na terenie dużych miast, jednak za dodatkową opłatą za dojazd usługa może być przeprowadzona w dowolnym miejscu kraju.

Jakie metody stosuje firma piorąca kanapy? Przede wszystkim posługuje się specjalistycznym sprzętem, który daje gwarancję osiągnięcia zadowalających efektów wykonanej usługi. Do pielęgnacji tapicerki meblowej sprawdza się najbardziej odkurzacz piorący. Dzięki swojej funkcji natryskowo-ssącej może przeprowadzić głęboki proces prania materiału wraz z jego wypłukaniem przy użyciu odpowiedniego detergentu. Profesjonalne firmy oferują szeroki zakres stosowanych preparatów czyszczących, także na bazie naturalnych składników, a nie tylko silnej chemii. Obecnie coraz większą popularnością cieszy się trend ekologiczny w wyborze dostępnych na rynku produktów i wykonywanych usług, co znacząco wpływa na kształtowanie się oferty profesjonalnych firm, które chcą podążać za oczekiwaniami klientów. Współcześnie ludzie stają się coraz bardziej świadomi, że ich codzienne wybory i działania mogą przysłużyć się środowisku naturalnemu lub powodować jego dalszą degradację.

Ponadto firmy w zakresie swoich usług mają możliwość wypożyczenia odkurzaczy piorących, co wiąże się z mniejszym obciążeniem finansowym dla klientów niż zamówienie ekipy do domu. Poza tym przedsiębiorstwa oferują wszelkiego rodzaju zabiegi pielęgnacyjne dla tapicerki meblowej: usuwanie sierści i włosów zwierząt, neutralizację brzydkiego zapachu, impregnację, przywracanie koloru tkaniny. W ostatnich latach klienci coraz częściej decydują się także na ozonowanie – jest to najbardziej skuteczna metoda sterylizacja mebli i pomieszczeń przy wykorzystaniu całkowicie bezpiecznej dla zdrowia substancji, jaką jest gaz ozon.

Pranie i czyszczenie kanapy we Wrocławiu

Ile kosztuje pranie kanapy we Wrocławiu?

Utrzymanie kanapy w czystości wymaga nie tylko wysiłku związanego ze sprzątaniem czy pozbywaniem się plam, ale także określonych wydatków na preparaty pielęgnacyjne, urządzenia piorące czy wynajęcie profesjonalnej ekipy. Jeśli jednak będziemy dbać o ten mebel na bieżąco, regularnie go odkurzać i od razu reagować na powstałe zabrudzenia, to możemy zapobiec poniesienia niektórych kosztów. Szczególnie, że istnieją domowe sposoby pielęgnacji tapicerki przy użyciu bardzo tanich środków, których zapas każdy z nas ma w kuchennej szafce. Zatem wykonanie własnej mikstury myjącej na bazie wody, sody oczyszczonej, octu czy soku z cytryny nie obciąża naszego budżetu, a działanie takiego specyfiku jest równie skuteczne, co zakupiona chemia, przy czym nie powoduje szkody dla zdrowia.

W sytuacji, gdy w wyniku powstałych plam i zabrudzeń nie potrafimy samodzielnie doprowadzić kanapy do czystości, wtedy warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy sprzątającej. Pracownicy przyjadą do naszego domu ze specjalistycznym sprzętem i wypiorą tapicerkę mebla. Ceny takiego zabiegu zaczynają się od 120 zł za jedną kanapę. Na życzenie klienta ekipa piorąca może wykonać jeszcze dodatkowe usługi pielęgnacyjne i dezynfekujące np. impregnacja, ozonowanie, wtedy koszty zamówienia zwiększają się o ok. 100 zł za każdą z nich.

Tańszym sposobem na profesjonalne wypranie kanapy jest wypożyczenie odkurzacza piorącego od specjalistycznej firmy. Stawka to ok. 50 zł za dobę. Można również zainwestować w zakup takiego urządzenia, co w dłuższej perspektywie i przy częstym użytkowaniu będzie najbardziej opłacalne. Tutaj ceny kształtują się na poziomie od 800 do 4000 zł w zależności od posiadanych funkcji czy marki produktu. Bardziej ekonomicznym zakupem będzie wybór parownicy. Najprostsze modele możemy nabyć już za ok. 80 zł, jednak te bardziej profesjonalne i wielofunkcyjne osiągają ceny nawet 2000 zł.

Odpowiadając na pytanie, ile kosztuje pranie kanapy, okazuje się, że ilość pieniędzy, jaką musimy wydać na ten cel, może być bardzo zróżnicowana – w zależności od metod prania i rodzaju preparatów, jakie chcemy zastosować. Jedno jest pewne, im bardziej pilnujemy, aby na bieżąco dbać o naszą kanapę, tym mniej środków finansowych będziemy musieli przeznaczyć w przyszłości na jej estetyczny wygląd.

Przeczytaj też

Komentarze

    Dołącz do dyskusji
    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Podobne artykuły