Pon.– Czw.: 8:00–17:00, Piątek - zamknięte

Blog

Home > Pranie i czyszczenie dywanów – ile to kosztuje?
Blog

Pranie i czyszczenie dywanów – ile to kosztuje?

W wielu domach dywan jest wyjątkową ozdobą, którą umieszcza się w centralnej części  pomieszczenia. Nadaje naszym wnętrzom przytulny nastrój, sprawia, że jest nam ciepło i miękko w nogi. Często też dywan służy jako miejsce zabaw dla najmłodszych członków rodziny. Tym bardziej utrzymanie go w czystości i na odpowiednim poziomie higieny należy do naszych priorytetów wśród domowych obowiązków. Najbardziej popularnym sposobem do codziennej pielęgnacji dywanu jest odkurzanie go tradycyjnym odkurzaczem. Wtedy jednak większość oparów z kurzu pozostaje w powietrzu, a my niestety go potem wdychamy… ale może warto zdecydować się na dodatkowy wydatek i zlecić wyczyszczenie dywanu profesjonalnej firmie sprzątającej, która zrobi to skutecznie i bez szkody dla domowników?

Pranie dywanów Wrocław – jakie są na to metody?

Gdy na dywanie pojawiają się uporczywe plamy, brud, który ciężko jest usunąć zwykłym odkurzaczem, a na dodatek wydzielają się nieprzyjemne zapachy, wtedy przychodzi konieczność wyprania takiego dywanu. Jak możemy to zrobić? Najprostszy sposób to oddać go do pralni chemicznej, w której nie tylko wyczyszczą nam dywan, ale także pracownicy mogą odebrać go z mieszkania i przywieźć z powrotem. Oczywiście wybór tej opcji będzie się wiązał ze sporym wydatkiem, ale czasami jest to jedyne wyjście, aby uratować dywan. Koszt takiej usługi uzależniony jest od wielkości i rodzaju materiału, z którego wykonany jest dywan i waha się pomiędzy 7 a 45 zł/m2. Im dłuższe i bardziej delikatne włosie, tym cena jest wyższa.

Jakie mamy jeszcze inne możliwości na pranie dywanów? Obecnie na rynku istnieją specjalne urządzenia przeznaczonego do tego celu, ogólnie zwane odkurzaczami piorącymi. Sprzęt ten w odróżnieniu od tradycyjnego odkurzacza wyposażony jest przede wszystkim w dwa zbiorniki na płyny, do jednego wlewamy wodę z preparatem myjącym, a do drugiego trafia brudna woda wyssana z pranej powierzchni za pomocą specjalnej ssawki. W tym przypadku pranie dywanu odbywa się w domu i unikamy konieczności przetransportowania go w inne miejsce. Jeśli chodzi o koszty związane z praniem dywanu przy pomocy tego specjalistycznego odkurzacza, to mamy do wyboru kilka wariantów, które odpowiednio wiążą się z obciążeniem naszego domowego budżetu. Po pierwsze możemy kupić taki sprzęt. Jego cena mieści się w przedziale od ok. 800 do 3000 zł, w zależności od modelu. Jest to jednorazowa inwestycja, która będzie najbardziej opłacalna, jeśli planujemy często poddawać nasz dywan tego typu pielęgnacji. Po drugie istnieją na rynku profesjonalne firmy, które oferują usługi zarówno prania dywanów, jak i wynajmu sprzętów przeznaczonych do tego zadania. Najtańszym wariantem z powyższych będzie wypożyczenie odpowiedniego odkurzacza i wypranie dywanu samodzielne. Stawki za wynajęcie zaczynają się od ok. 50 zł za dobę. W kwestii pielęgnacji dywanów pozostaje nam jeszcze zatrudnienie firmy piorącej, która przyjedzie do naszego domu i specjalistycznym urządzeniem doprowadzi go do idealnej czystości. W tym wariancie możemy liczyć na dużą skuteczność zabiegu, a jego koszt kształtuje się na poziomie 7-18 zł/m2 w zależności od rodzaju materiału, z którego wykonany jest dywan.

Pranie dywanów Wrocław – jakie są na to metody?

Pranie dywanu na sucho – co to znaczy?

Istnieje jeszcze jedna domowa metoda na pozbycie się zabrudzeń z tkaniny dywanowej – pranie dywanu na sucho. W tym celu musimy zaopatrzyć się w odpowiedni detergent, w sprzedaży są dostępne specjalne proszki do prania i pianki. Zabieg zaczynamy oczywiście od dokładnego odkurzenia dywanu, aby pozbyć się kurzu i brudu z powierzchni materiału. Następnie nakładamy na plamę wybrany preparat i pozostawiamy na określony czas, żeby wniknął głęboko w tkaninę i usunął z niej zanieczyszczenia, a także brzydkie zapachy. Na koniec musimy ponownie użyć odkurzacza, który ostatecznie zbierze cały brud i ewentualnie proszek, jeśli go zastosowaliśmy. Przy wyborze tej metody musimy brać pod uwagę to, że oferowane na rynku środki zawierają najczęściej bardzo silną chemię. Mogą podrażniać delikatną skórę i oczy, a nawet wywoływać alergię. Warto poważnie przemyśleć stosowanie tego typu preparatów szczególnie, jeśli domownikami są dzieci. Dobrą alternatywą dla detergentów chemicznych oferowanych w sklepach są domowe środki, które każdy z nas z pewnością posiada w kuchennej szafce. Należą do nich zwłaszcza soda oczyszczona, sól i ocet, z których też możemy sporządzić odpowiednie mikstury do usuwania brudu. Środki te są nie tylko bardzo tanie, łatwo dostępne, ekologiczne bezpieczne w użyciu, ale przede wszystkim skuteczne w działaniu. Stosujemy je podobnie jak preparaty chemiczne, czyli pozostawiamy na plamie, a następnie odkurzamy dywan. Efekt będzie zachwycający, a nasze zdrowie, środowisko i domowy budżet nie zostaną obciążone.

Czyszczenie dywanów Wrocław – jak najlepiej to zrobić?

Pielęgnacja i czyszczenie dywanu należy do naszych regularnych domowych obowiązków. Jest on najbardziej narażony na wszelkiego rodzaju zabrudzenia – ślady obuwia, piasek, plamy czy sierść zwierząt. Od czego zacząć czyszczenie dywanów? Na początek warto po prostu użyć zwykłego odkurzacza, aby usunąć z powierzchni kurz, piasek czy brud. Jeśli nasz dywan jest wykonany z materiału z długimi włóknami np. typu shaggy, to najlepszym sposobem na utrzymanie go w czystości jest regularne trzepanie. Niektóre odkurzacze są też wyposażone w specjalne końcówki do dywanów z długim włosiem. Następnie można zabrać się do usuwania ewentualnych plam czy mocnych zabrudzeń na mokro. W tym celu możemy wykorzystać płyn do prania dywanów albo sporządzić własny preparat pozbawiony szkodliwych składników chemicznych. Bardzo skutecznym środkiem czyszczącym jest soda, trzeba ją wymieszać z odrobiną wody, a otrzymaną gęstą substancję nanieść na plamę i wetrzeć w dywan. Po wyschnięciu jeszcze raz odkurzamy tkaninę, aby pozbyć się resztek białego roztworu. Kolejny domowy sposób to ocet zmieszany z wodą w proporcjach pół na pół. Gotowy płyn nanosimy na zabrudzone miejsce przy pomocy gąbki. Ocet dobrze usuwa plamy, jednak jego mankamentem jest charakterystycznych zapach, jaki pozostawia. Do wyczyszczenia dywanu na mokro możemy jeszcze użyć amoniaku – pół szklanki na 1 litr wody. Na koniec oczywiście trzeba ponownie odkurzyć dywan. Wszystkie te domowe sposoby nie narażają nas na duże koszty finansowe, co jest ich niekwestionowaną zaletą.

Jeśli jednak możemy pozwolić sobie na dodatkowy wydatek, to warto skorzystać z usług specjalistycznej firmy, która wyręczy nas w tym dość uciążliwym zajęciu, jakim jest czyszczenie dywanów. Pracownicy przyjadą do nas do domu i skutecznie pozbędą się wszelkiego brudu z dywanów albo zabiorą go do swojej pralni, gdzie zrobią to automatyczne maszyny. Profesjonalne firmy oferują szeroki zakres usług pielęgnacyjnych, w tym usuwanie przykrego zapachu, roztoczy, sierści i włosów zwierząt przy pomocy specjalnych zbieraków, jak również ozonowanie, czyli pozbycie się wszelkich wirusów, bakterii, pleśni poprzez dezynfekcję ozonem. 

Czyszczenie dywanów Wrocław – jak najlepiej to zrobić?

Czyszczenie dywanu na sucho

Uporczywe plamy na dywanie możemy usunąć także na sucho, bez konieczności moczenia materiału czy oddawania go do pralni. Na czym polega czyszczenie dywanu na sucho? Aby wykonać ten zabieg, potrzebujemy odpowiedniego proszku, którym posypujemy zanieczyszczoną powierzchnię tkaniny. Detergent wnika we włókna dywanu i rozpuszcza brud. Proces ten zajmuje określoną ilość czasu. Trzeba odczekać np. godzinę, a następnie odkurzyć dywan. Na rynku jest dostępnych wiele preparatów chemicznych do czyszczenia dywanów na sucho. Warto jednak pomyśleć o wyborze tych bardziej ekologicznych, przyjaznych dla domowników i środowiska. Najprostszym wariantem okazuje się być niezawodna soda oczyszczona. Jest bardzo efektywna w działaniu, nie tylko w kwestii usuwania plam i brudu z dywanów, ale także wspaniale poradzi sobie podczas czyszczenia zmywarki, kuchenki czy piekarnika. Ponadto soda jest bardzo tania, nietoksyczna i zupełnie nieszkodliwa dla człowieka i środowiska. 

Ile kosztuje czyszczenie dywanu we Wrocławiu?

Dywan okazuje się być znaczącą inwestycją finansową dla domowego budżetu, bo nie tylko sam jego zakup wiąże się często z dość dużym wydatkiem, ale również jego pielęgnacja i czyszczenie. Dlatego warto sprzątać dywan na bieżąco, aby nie dopuścić do nagromadzenia się w nim kurzu i brudu, który później trudno jest usunąć przy pomocy tradycyjnego odkurzacza. Jednak nawet jeśli dbamy o nasz dywan i regularnie go odkurzamy, to co jakiś czas powinniśmy oddać go do pralni albo zamówić specjalistyczną firmę w celu dokładnego wyczyszczenia dywanu, pozbycia się bakterii, roztoczy, przykrego zapachu czy sierści zwierząt. Obecnie firmy piorące mają bardzo szeroki wachlarz usług i zabiegów pielęgnujących dywany. Zatem ile kosztuje czyszczenie dywanu? Na cenę wpływa oczywiście rodzaj materiału, z którego wykonany jest dywan oraz jego wielkość. Stawki w pralniach zaczynają się od 7 zł/m2, jeśli chodzi o podstawową usługę prania. Ale im bardziej delikatna czy naturalna tkanina, tym koszty się zwiększają i mogą dochodzić nawet do 100 zł/m2. Dodatkowo możemy zamówić m.in. usuwanie roztoczy, sierści zwierząt, impregnację dywanu – każdy z tych zabiegów w cenie 8-10 zł/m2, a także ozonowanie, czyli dezynfekcję materiału przy użyciu biobójczego gazu (ozonu), co kosztuje ok. 20 zł/szt. Innym wariantem na wypranie dywanu jest zaproszenie do domu profesjonalnej firmy, wtedy czyszczenie odbywa się przy pomocy odkurzacza piorącego. Tutaj również stawki uzależnione są od wielkości i rodzaju tkaniny, mieszczą się w przedziale 7-18 zł/m2. Możemy też skorzystać z wariantu wypożyczenia tego specjalnego urządzenia za ok. 50 zł za dobę. A dla tych, którzy nie chcą obciążać swojego budżetu kosztami pralni czy wynajęcia profesjonalnej firmy istnieje jeszcze opcja samodzielnego wyczyszczenia dywanu przy użyciu odpowiednich detergentów. Najprostszą i najbardziej oszczędną metodą będzie zastosowanie domowych środków czystości, czyli sody, octu, soli, amoniaku, które dają wspaniałe efekty w walce z brudem czy plamami, a jednocześnie nie szkodzą naszemu zdrowiu i środowisku.

Przeczytaj też

Komentarze

    Dołącz do dyskusji
    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Podobne artykuły