Pon.– Czw.: 8:00–17:00, Piątek - zamknięte

Blog

Home > Ile kosztuje czyszczenie i pranie tapicerki samochodowej?
Blog

Ile kosztuje czyszczenie i pranie tapicerki samochodowej?

Każdemu kierowcy zależy na tym, aby wnętrze jego auta było czyste i świeże, dające poczucie komfortu jazdy. Jednak utrzymanie tapicerki samochodowej na odpowiednim poziomie higieny – bez plam i brudu, jest nie lada wyzwaniem, ponieważ jest ona bardzo narażona na wszelkiego rodzaju zabrudzenia: od obuwia, jedzenia, pyłu, kurzu. Dlatego czyszczenie tapicerki, a nawet jej wypranie to obowiązkowe czynności, których co jakiś czas powinien podjąć się użytkownik auta. Jeśli nie chcemy tego robić samemu, to możemy zlecić to zadanie profesjonalnej firmie, która przywróci wnętrzu samochodu dawny błysk.

Przygotowanie do czyszczenia tapicerki samochodowej

Od czego zacząć sprzątanie auta? Na początek warto wyjąć wszystkie dywaniki i wycieraczki, żeby porządnie je wytrzepać. Następnie przy pomocy tradycyjnego odkurzacza usuwamy piasek, kurz, okruchy i inny brud z całej powierzchni tapicerki samochodu, czyli nie tylko z obić foteli i kanapy, ale także z zagłówków, boczków drzwi, z wykładziny pod siedzeniami i w bagażniku. Odkurzając powierzchnię, nie zapominajmy o wszystkich zakamarkach auta i zagłębieniach w fotelach, bo tam najczęściej gromadzi się najwięcej paprochów. Po ukończeniu tego zabiegu możemy zabrać się do właściwego czyszczenia tapicerki samochodowej przy użyciu odpowiednich preparatów.

Czyszczenie tapicerki samochodowej Wrocław

Jakie środki pielęgnacyjne zastosować?

Przede wszystkim dobieramy preparaty, mając na uwadze rodzaj tworzywa, z jakiego wykonana jest tapicerka. W sprzedaży oferowane są kosmetyki i akcesoria do pielęgnacji obić skórzanych, materiałowych, welurowych czy z alcantary. Środki czyszczące do tapicerki samochodowej mają zazwyczaj formę pianki, sprayu lub płynu, ponadto są jeszcze specjalne balsamy i odżywki do konserwacji skóry. Gdy już jesteśmy w posiadaniu właściwego detergentu, to nanosimy go na powierzchnię tkaniny według podanego sposobu użycia. Najczęściej trzeba trochę odczekać, aby preparat wniknął głębiej w tapicerkę i mógł usunąć brud. Następnie wykorzystujemy odpowiednią szczoteczkę, gąbkę lub ściereczkę z mikrofibry do czyszczenia nawierzchni. Na koniec przecieramy tapicerkę na mokro, jednak w taki sposób, aby uniknąć zbytniego namoczenia materiału. Po zakończonym zabiegu pozostawiamy otwarte drzwi lub okna w celu wyschnięcia wnętrza samochodu. 

Alternatywne środki do chemii

Zamiast kupować profesjonalne preparaty chemiczne, możemy wykorzystać domowe artykuły czyszczące, które są w wyposażeniu każdej kuchni. Przede wszystkim sięgnijmy po niezawodną sodę, która działa bardzo skutecznie, a jest delikatna i pozbawiona toksyn. Szczególnie warto ją zastosować do pielęgnacji bardziej wrażliwych materiałów takich jak welur czy zamsz. Sodę rozsypujemy po brudnej powierzchni i zostawiamy na kilka godzin, następnie dokładnie odkurzamy. Kolejnym niezawodnym środkiem jest sok z cytryny, który ma właściwości dezynfekujące. Zlikwiduje wszelkie bakterie i roztocza nagromadzone w tapicerce – wystarczy sok wymieszać z wodą i spryskać tym materiał. Natomiast do pielęgnacji obić skórzanych najlepiej nadaje się roztwór z octem, który ponadto może usunąć plamy z kawy, herbaty czy mleka. Zaś z uporczywymi tłustymi zabrudzeniami świetnie poradzi sobie kwasek cytrynowy. Warto wypróbować te ekologiczne domowe sposoby do czyszczenia tapicerki auta, bo zaoszczędzimy nie tylko na wydatkach, ale także na naszym zdrowiu.

Pranie tapicerki samochodowej Wrocław

Pranie tapicerki samochodowej Wrocław

Pranie tapicerki to kolejna metoda, aby odświeżyć i wypielęgnować wnętrze naszego samochodu. Jak możemy to zrobić? W tym celu najlepiej jest użyć specjalistycznego sprzętu, czyli odkurzacza piorącego. Na rynku dostępnych jest wiele modeli tego urządzenia, które oczywiście różnią się także poziomem ceny. Jeśli decydujemy się zainwestować w taki odkurzacz, to na początek powinniśmy się zastanowić, czy wybrać wariant bardziej uniwersalny, ale wyposażony w funkcję prania, czy model typowo piorący, lecz bardziej profesjonalny w swoim zakresie. W tym drugim wariancie pranie tapicerki samochodowej odbywa się za pomocą metody ekstrakcyjnej, czyli techniki natryskowo-ssącej, co umożliwia dogłębne wniknięcie roztworu w materiał aż do gąbki i całkowite usunięcie nagromadzonego brudu. Z pewnością ten sposób na wypranie tapicerki jest najbardziej skuteczny. Jednak przy zakupie odpowiedniego modelu odkurzacza każdy będzie się kierował swoimi indywidualnymi potrzebami i możliwościami finansowymi. Istnieje jeszcze opcja wypożyczenia odkurzacza piorącego albo skorzystania z serwisu firmy sprzątającej, która tym profesjonalnym sprzętem doprowadzi tapicerkę do czystości.

Profesjonalne czyszczenie tapicerki samochodowej Wrocław

Jeśli nasze możliwości samodzielnego wyczyszczenia tapicerki samochodowej wyczerpały się, to pozostaje nam jedynie przekazanie auta w ręce profesjonalistów. Jest to także bardziej wskazane rozwiązanie, gdy jesteśmy zmuszeni dokonać tej czynności w okresie jesienno-zimowym, kiedy przy niskich temperaturach czas schnięcia materiału wydłuża się, co mogłoby skutkować niedostatecznym wysuszeniem tapicerki i ryzykiem pojawienia się pleśni. Natomiast w profesjonalnym serwisie specjalnie dobrane techniki czyszczenia czy prania wnętrza samochodu nie pozwalają pozostawić tkaniny mokrej na zbyt długi okres czasu. Obecnie na polskim rynku działa wiele firm, które oferują różne rodzaje zabiegów pielęgnacyjnych dla tapicerki samochodowej. Możemy zamówić kompleksowe czyszczenie auta lub tylko niektórych elementów jego wyposażenia np. siedzeń, wykładziny podłogi czy obić drzwi.

Jakie techniki stosują specjalistyczne firmy, aby przywrócić tapicerce samochodowej dawny wygląd? Na początek jest to odkurzanie lub trzepanie wszystkich powierzchni w aucie. Sprężone powietrze pozwala usunąć brud nierozpuszczalny w wodzie, w tym sierść domowych zwierząt. Następnie dobierany jest właściwy preparat odplamiający odpowiedni do rodzaju materiału i wypróbowuje się jego działanie na małej powierzchni, aby sprawdzić, czy nie powoduje odbarwień. Usuwanie uciążliwych plam, śladów po gumie do żucia, smarach, olejach czy jedzeniu to istotna część procesu czyszczenia tapicerki samochodowej przed rozpoczęciem właściwego etapu, jakim jest pranie. Profesjonalne firmy mają na wyposażeniu specjalistyczne urządzenia przeznaczone do tego zadania. Jest to przede wszystkim odkurzacz piorący z funkcją ekstrakcyjną, która umożliwia dogłębne wypranie tapicerki i jednoczesne wypłukanie materiału. Przy zastosowaniu tej techniki możemy mieć pewność, że nie pozostaną na powierzchni żadne smugi czy zacieki. Innym urządzeniem wykorzystywanym do profesjonalnego czyszczenia tapicerki samochodowej jest odkurzacz parowy. Tutaj pranie tkaniny odbywa się za pomocą gorącej pary, która posiada silne właściwości czyszczące i dezynfekujące, a więc łatwo pozbywa się roztoczy oraz innych alergenów bez potrzeby korzystania z dodatkowych detergentów. Jeszcze bardziej skuteczny w tym zakresie jest ozon – bezpieczny gaz, który służy do sterylizacji pomieszczeń, mebli, ubrań, a nawet produktów spożywczych, oczyszczając je z wszelkich bakterii, wirusów czy grzybów. Doskonale radzi sobie także z neutralizacją zapachów m.in. dymu tytoniowego. Usługi ozonowania oferuje każda profesjonalna firma sprzątająca. Pozostają nam jeszcze dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne tapicerki samochodowej takie jak: impregnacja materiału, konserwacja obić ze skóry, a także zabezpieczenie jej specjalną ochronną warstwą, która zapobiega przed wycieraniem i farbowaniem.

Ile kosztuje czyszczenie tapicerki samochodowej we Wrocławiu?

Przywrócenie tapicerce świeżego wyglądu wiąże się nie tylko z konkretnym wysiłkiem fizycznym, ale także z określonym nakładem finansowym. Jeśli zdecydujemy się na samodzielne czyszczenie wnętrza auta, to wtedy oczywiście koszty będę niższe niż w przypadku wynajęcia profesjonalnej firmy. Zestaw kosmetyków pielęgnacyjnych do tapicerki samochodowej można nabyć w cenie od 100 do 250 zł, a pojedyncze preparaty w piance czy sprayu już nawet za 15 zł. Jeszcze tańsze będzie wykorzystanie domowych środków czyszczących – soda, ocet, kwasek cytrynowy prawie nic nie kosztują, a dają znakomite rezultaty i do tego są nieszkodliwe dla zdrowia i środowiska. Następnie mamy specjalistyczne sprzęty, czyli odkurzacze piorące albo z funkcją prania oraz urządzenia parowe. Tutaj zakres cenowy jest bardzo szeroki – uzależniony od modelu, marki, ilości posiadanych funkcji. Najdroższe w tym zestawie są profesjonalne odkurzacze piorące. Taka inwestycja wiąże się z wydatkiem w granicach 1700-2500 zł, jeśli chodzi o tańsze modele, a najbardziej specjalistyczne sprzęty przeznaczone do użytku serwisowego osiągają kwoty powyżej 9000 zł. Natomiast koszt odkurzaczy uniwersalnych z funkcją prania jest niższy – od 800 do 1800 zł. Najbardziej ekonomicznym zakupem w tym zakresie będzie wybór urządzenia parowego, ceny najprostszych modeli zaczynają się już od 80 zł.

Ile zaś kosztuje czyszczenie tapicerki samochodowej przez profesjonalną firmę? To na pewno zależy od rodzaju i liczby usług, z jakich chcemy skorzystać, ale również od wielkości samochodu. Można zamówić pranie pojedynczych elementów wnętrza, na przykład tylko przedniego siedzenia, tylnej kanapy, wykładziny podłogi czy tapicerki drzwi – wtedy za każdy z nich trzeba będzie zapłacić od 30 do ok. 100 zł. Natomiast kompleksowe czyszczenie i pranie tapicerki auta to kwota rzędu 300-400 zł. Jeśli zdecydujemy się na dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne jak na przykład impregnacja, konserwacja obić skórzanych, nałożenie nanopowłoki na siedzenia lub ozonowanie, to całkowity koszt serwisu wzrośnie o ok. 100 zł za poszczególną usługę. Również w przypadku, gdy jesteśmy posiadaczami większego samochodu typu minivan, to cena czyszczenia i prania tapicerki będzie wyższa o 100 zł.

Przeczytaj też

Komentarze

    Dołącz do dyskusji
    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Podobne artykuły