Pon.– Czw.: 8:00–17:00, Piątek - zamknięte

Blog

Home > Czyszczenie wykładzin Wrocław – w jaki sposób najlepiej zadbać o wykładziny?
Blog

Czyszczenie wykładzin Wrocław – w jaki sposób najlepiej zadbać o wykładziny?

Wykładziny należą do najbardziej popularnych pokryć podłogowych. Stanowią wyposażenie nie tylko domów i mieszkań, ale przede wszystkim biur, hoteli, obiektów sportowych i edukacyjnych, hal, sklepów i galerii handlowych. Ze względu na swoje przeznaczenie można je podzielić na wykładziny dywanowe oraz elastyczne, czyli w oparciu o rodzaj tworzywa, z którego zostały wyprodukowane. Ten ważny element wyposażenia domów i obiektów jest bardzo podatny na zużycie oraz różnego rodzaju zabrudzenia. Dlatego warto zadbać o prawidłową i regularną pielęgnację wykładzin. Jakie są na to najlepsze sposoby?

Czyszczenie wykładziny dywanowej – od czego zacząć?

Utrzymanie w czystości i na odpowiednim poziomie higieny wykładziny dywanowej należy do priorytetowych zadań porządkowych w domu. To ona jest umieszczana w centralnych miejscach naszych domowych przestrzeni, a dzięki ciekawej fakturze i wzornictwu może stanowić piękną ozdobę pomieszczenia. Z drugiej strony wykładziny są bardzo narażone na zabrudzenia i plamy, gromadzą kurz oraz sierść czy włosy zwierząt domowych. Jak w takim razie najlepiej poradzić sobie z czyszczeniem wykładziny dywanowej?

Czyszczenie wykładziny Wrocław

Kluczem do utrzymania wykładziny w estetycznym i higienicznym stanie jest jej regularne sprzątanie. Do tego celu wystarczy nam tradycyjny odkurzacz, który usunie z pokrycia piasek, kurz i paprochy. Warto też od razu reagować na większe zabrudzenia i plamy np. z napojów, krwi, tłuszczu – czasami do ich usunięcia może wystarczyć jedynie sucha ścierka albo papierowy ręcznik. W innym przypadku trzeba użyć specjalnego preparatu do czyszczenia wykładzin i postępować ściśle według podanej instrukcji, aby uniknąć ewentualnych odbarwień czy uszkodzeń tkaniny, ponieważ tego typu środki naszpikowane są silną chemią. Przed zakupem odpowiedniego detergentu wskazane jest też dobrze określić rodzaj materiału, z którego wykonana jest wykładzina – w sklepach dostępne są preparaty do włókien naturalnych, syntetycznych, a także o długim lub krótkim włosiu.

Czyszczenie wykładzin naturalnymi środkami

Zamiast sięgać po detergenty bazujące na składnikach chemicznych, warto wypróbować domowe sposoby czyszczenia wykładzin. W tym celu wystarczą nam naturalne produkty, które zazwyczaj każdy z nas ma w kuchennej szafce. Ich zaletą jest nie tylko skuteczność w działaniu, ale przede wszystkim to, że nie powodują alergii ani innej szkody dla zdrowia i środowiska naturalnego. Do naturalnych środków czyszczących zaliczają się m.in. ocet, soda oczyszczona, sok z cytryny, proszek do pieczenia, mąka ziemniaczana, talk czy sól. Z wymienionych artykułów łatwo jest sporządzić własną miksturę myjącą. Przykładowo może być to roztwór wody z octem w proporcjach 2 na 1, z dodatkiem kilku łyżek sody. Taki preparat rozpylamy po całej powierzchni wykładziny, a po jej wyschnięciu odkurzamy. Z samej sody z odrobiną wody możemy również zrobić pastę odplamiająca i zaaplikować na najbardziej zabrudzone miejsca. Po odczekaniu około godziny plama powinna zniknąć. 

Pranie wykładzin na sucho – jak to zrobić?

Do domowych zabiegów pielęgnacyjnych zalicza się także pranie wykładzin na sucho. Na czym polega ta metoda? Wykorzystujemy w niej środek czyszczący w formie proszku bez użycia wody. Do prania na sucho świetnie zadziała niezawodna soda oczyszczona – wystarczy rozsypać ją po całej powierzchni wykładziny dywanowej, a następnie po upłynięciu odpowiedniej ilości czasu użyć odkurzacza, który zbierze proszek wraz z brudem. Ponadto możemy być pewni, że soda skutecznie odświeży naszą wykładzinę, ponieważ dzięki jej właściwościom absorbującym pochłania nieprzyjemne zapachy. Natomiast z tłustymi plamami doskonale poradzi sobie mąka ziemniaczana bądź talk, które to środki po prostu trzeba rozsypać po zabrudzonej powierzchni tkaniny, poczekać kilka godzin, a potem jak zwykle odkurzyć. Do prania na sucho możemy również zastosować oferowane w sprzedaży preparaty chemiczne, które także mają postać proszku, a ich sposób użycia jest dokładnie taki sam, jak w przypadku produktów naturalnych. Jednakże jaki jest sens kupowania specjalnych detergentów, skoro podobny efekt przyniosą nam domowe, ekologiczne środki i do tego są dostępne za niewielką cenę?

Mycie wykładziny dywanowej Wrocław

Oprócz prania na sucho możemy w domowych warunkach przeprowadzić zabieg mycia wykładziny dywanowej. Podczas tej czynności należy uważać, aby nie przemoczyć tkaniny, dlatego zaleca się zastosowanie samej piany jako środka myjącego, a nie wody z detergentem. Dzięki temu materiał nie nasiąknie i nie pozostanie wilgotny po zakończeniu zabiegu. Jeśli chodzi o mycie wykładziny, to z pewnością łatwiej jest dokonać tej czynności na pokryciu podłogowym o strukturze elastycznej, czyli wykonanej z gumy, kauczuku, PVC czy korka. Tego typu wykładziny nazywane są także zmywalnymi – do utrzymanie ich w czystości wystarczy regularne zamiatanie i mopowanie, dlatego tak często są wybierane do kuchni czy przedpokoju.

Pranie i czyszczenie wykładziny Wrocław

Pranie wykładziny dywanowej Wrocław

Aby odpowiednio zadbać o swoją wykładzinę dywanową, warto co jakiś czas oddać ją do gruntownego czyszczenia i konserwacji, a więc skorzystać z serwisu profesjonalnej firmy sprzątającej. Na rynku dostępne są usługi pralni stacjonarnych oraz mobilnych ekip piorących. W przypadku wykładzin wybór metody przeprowadzenia zabiegu będzie najczęściej uzależniony od tego, w jaki sposób nasze pokrycie jest przytwierdzone do podłogi. Jeśli jest zamontowane na stałe, wtedy pozostaje nam jedynie opcja zamówienia pracowników do domu. W tej sytuacji pranie wykładziny dywanowej odbywa się za pomocą specjalistycznego sprzętu, jakim jest najczęściej odkurzacz piorący. Tego typu urządzenie do przeprowadzenia procesu prania używa metody ekstrakcyjnej, która jest uznawana za najbardziej skuteczną w usuwaniu brudu, a także szkodliwych drobnoustrojów. Odkurzacz piorący jest wyposażony w dwa zbiorniki na płyny – jeden przeznaczony na czystą wodę z detergentem, do drugiego zaś spływa brud. Ponadto funkcja natryskowo-ssąca powoduje, że preparat piorący wnika głęboko w strukturę materiału, zbiera nagromadzony tam brud, który następnie jest wysysany, a tkanina przepłukiwania. Czynność ta powtarzana jest wielokrotnie aż do momentu, kiedy do zbiornika zacznie spływać czysta woda. Koszt usługi prania przez ekipę sprzątającą uzależniony jest od powierzchni wykładziny, a stawki zaczynają się od ok. 350 zł za 50 m2 i zazwyczaj zwiększają się za każdy 1 m2. Dodatkowo możemy zamówić zabiegi specjalistyczne jak np. impregnacja hydrofobowa (zabezpiecza materiał przed wnikaniem wilgoci i brudu), impregnacja przeciwogniowa (tworzy barierę ochronną uniemożliwiająca szybkie zapalenie i rozprzestrzenianie się ognia), dezynfekcja biobójcza, aplikacja antyalergenu. Każda z tych usług wiąże się wydatkiem od 2 do 10 zł za m2.

Natomiast jeśli istnieje możliwość wyniesienia naszej wykładziny z domu, to oczywiście możemy skorzystać z oferty pralni stacjonarnych, włącznie z transportem. Ceny serwisu są porównywalne do stawek za pranie mobilne, a na ich wysokość wpływa głównie wielkość powierzchni wykładziny. Wybór dodatkowych opcji pielęgnacyjnych np. trzepanie mechaniczne, konserwacja tkaniny czy ozonowanie zwiększy naturalnie nasz wydatek. Szczególnie w dobie pandemii coraz więcej klientów decyduje się na dezynfekcję swoich powierzchni ozonem, ponieważ ten gaz najskuteczniej zwalcza wszelkie wirusy, bakterie, grzyby czy pleśń. 

Czyszczenie wykładziny Wrocław

Pranie wykładzin biurowych Wrocław

Profesjonalna obsługa firm sprzątających w zakresie prania pokryć podłogowych dotyczy przede wszystkim wykładzin biurowych. Tutaj zazwyczaj możliwa jest jedynie opcja zamówienia ekipy na miejsce. Firmy specjalizujące się w tej usłudze dysponują bardzo profesjonalnymi sprzętami do czyszczenia i prania wykładzin biurowych. Są to maszyny dedykowane do użytkowania na dużych powierzchniach, takie jak odkurzacze kolumnowe, szorowarki walcowe, ekstraktory z dużym ciśnieniem. Ponadto zespół sprzątający korzysta z szerokiej gamy bardzo skutecznych środków piorących i odplamiaczy. Wychodząc też naprzeciw potrzebom klientów, firmy oferują możliwość przeprowadzenia usług we wczesnych godzinach porannych oraz nocnych, a także w weekendy. Jeśli chodzi o koszt prania wykładzin biurowych, to uzależniony jest on od stopnia jej zabrudzenia, metrażu powierzchni, pory wykonywania usługi i umeblowania lokalu. Stawki zaczynają się od 5 zł netto za m2. Oprócz standardowego prania i czyszczenia wykładzin profesjonalne firmy sprzątające włączają do swoich ofert dodatkowe zabiegi konserwacyjne i dezynfekujące.

Ekologiczna pielęgnacja wykładzin 

Obecnie coraz bardziej popularny staje się trend ekologiczny w przeprowadzaniu usług porządkowych, w tym również prania i czyszczenia wykładzin, co w znaczący sposób kształtuje oferty przedsiębiorstw. Ludzie stają się bardziej świadomi i wrażliwi na niepokojące zmiany zachodzące w środowisku naturalnym i chcą swoimi codziennymi decyzjami przeciwdziałać temu niekorzystnemu zjawisku. Dlatego niektóre firmy sprzątające zamieniają preparaty chemiczne na środki bazujące na składnikach naturalnych oraz starają się ograniczać zużycie plastiku i worków na śmieci. Dzięki takiemu podejściu przedsiębiorstwa zyskują nowych klientów, którzy mogą czuć się bardziej komfortowo w wysprzątanej przestrzeni, ponieważ cały proces odbywał się w poszanowaniu ich zdrowia i środowiska naturalnego.

Autor artykułu:

MrOffice

Przeczytaj też

Komentarze

    Dołącz do dyskusji
    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Podobne artykuły: