Pon.– Czw.: 8:00–17:00, Piątek - zamknięte

Blog

Home > Czyszczenie tapicerki meblowej Wrocław – jak to najlepiej robić?
Blog

Czyszczenie tapicerki meblowej Wrocław – jak to najlepiej robić?

W każdym domu znajduje się chociaż jeden mebel z obiciem, najczęściej jest to kanapa, ale często jesteśmy także posiadaczami narożnika, foteli czy krzeseł tapicerowanych. Sprzęty te są ważnymi komponentami wyposażenia naszych wnętrz, ponieważ służą nam do wypoczynku, spędzania czasu z domownikami, a jednocześnie mogą stanowić piękną ozdobę salonów. Jak zachować estetyczny wygląd i świeżość mebli tapicerowanych? Jakie są najbardziej skuteczne metody pielęgnacyjne? Odpowiedzi na te istotne pytania prezentuje poniższy artykuł.

Czyszczenie tapicerki meblowej – od czego zacząć?

Na początek powinniśmy zidentyfikować, jakim typem materiału pokryte są nasze meble, ponieważ w zależności od rodzaju tworzywa dobieramy odpowiedni środek pielęgnacyjny. Do najbardziej popularnych należą obicia bawełniane, z weluru, aksamitu, skóry i ekoskóry. Dla tych wszystkich typów tkanin dostępne są w sprzedaży określone preparaty chemiczne, najczęściej w postaci pianek i sprayów. Bywa też, że meble tapicerowane zostały oznaczone przez producenta etykietą, która za pomocą symbolu informuje, w jaki sposób należy przeprowadzić czyszczenie tapicerki meblowej np. czy z użyciem wody albo detergentu czy bez. Taka wiadomość jest bardzo przydatna, bo pozwoli nam uniknąć  ewentualnego zniszczenia obicia.  

Poza tym warto wiedzieć, że obecnie w procesie produkcji mebli tapicerowanych wykorzystuje się mikrowłókna, które gwarantują, że materiał będzie bardziej trwały i łatwiejszy w pielęgnacji. Co więcej obicia pokrywa się jeszcze specjalną powłoką  hydrofobową zabezpieczającą przed wnikaniem cieczy w tapicerkę, dzięki czemu szybko usuniemy powstałą plamę.

Czyszczenie tapicerki meblowej Wrocław – od czego zacząć?

Czyszczenie mebli tapicerowanych według typów materiału

Niezależnie jaki rodzaj tworzywa pokrywa nasz mebel, pierwszą czynnością, której powinniśmy się podjąć, jest dokładne odkurzenie jego powierzchni, a szczególnie w zagłębieniach kanap i foteli, gdzie gromadzi się najwięcej kurzu oraz paprochów. Następnie stosujemy preparat dedykowany do właściwego rodzaju tkaniny, pamiętając, aby zachować ostrożność i na początku wypróbować działanie detergentu na małym odcinku materiału. Niestety silne środki chemiczne mogą powodować odbarwienia czy inne niepożądane skutki uboczne, które mogłyby uszkodzić tapicerkę, a tego na pewno byśmy nie chcieli dla swojego ulubionego fotela czy kanapy. Jeśli chodzi o obicia z aksamitu i weluru, to wskazane jest czyszczenie ich zgodnie z kierunkiem włosia. Preparat wcieramy delikatnie w tkaninę i pozostawiamy na określony w instrukcji czas. Następnie przy użyciu miękkiej szczoteczki wyczesujemy materiał, a posklejane włókna suszymy suszarką do włosów. Do pielęgnacji pokryć welurowych i aksamitnych możemy także zastosować roztwór wody z amoniakiem w proporcjach 1 litr i 2 łyżki. Natomiast czyszczenie mebli tapicerowanych z tkanin bawełnianych jest mniej skomplikowane. Po aplikacji właściwego detergentu i odczekaniu około godziny, wycieramy środek za pomocą białej ściereczki – do momentu aż przestanie się brudzić. Warto mieć na uwadze, że szybka reakcja na powstałe plamy najbardziej uskuteczni nasze działania pielęgnacyjne.

Mycie tapicerki meblowej ze skóry

Jeśli chodzi o obicia wykonane ze skóry naturalnej bądź ekologicznej, to do usunięcia zabrudzeń możemy wykorzystać mieszankę letniej wody z płynem do mycia naczyń. Zanurzamy ściereczkę w roztworze tak, aby była wilgotna, a nie mokra. Następnie zaś przecieramy powierzchnię mebla, płucząc co jakiś czas szmatkę. Podczas mycia tapicerki meblowej ze skóry mamy większą pewność, że ciecz nie przeniknie do wypełnienia mebla – inaczej niż w przypadku pokryć bawełnianych, z weluru bądź aksamitu, gdy musimy być bardziej ostrożni w tym zakresie.  

Poza regularnym przemywaniem mebli skórzanych, warto też zadbać o ich konserwację, żeby jak najdłużej cieszyć się estetycznym i świeżym wyglądem kanapy, krzeseł czy fotela. W tym celu najlepiej sięgnąć po środki natłuszczające skórę takie jak krem stearynowy, wosk pszczeli, olej albo oliwa. Wybrany produkt trzeba wetrzeć delikatnie w tapicerkę, a następnie pozostawić na kilka godzin. Ponadto olej wymieszany z octem tworzy miksturę, która zarówno wyczyści, jak i skutecznie odświeży skórzane obicie.

czyszczenie tapicerki meblowej wrocław

Mycie mebli tapicerowanych Wrocław

W trakcie mycia mebli tapicerowanych nie możemy pominąć elementów drewnianych, metalowych czy plastikowych, z których to zbudowane są poręcze, oparcia, nogi, nóżki, a także komponenty ozdobne fotela, krzesła czy kanapy. W tym przypadku wystarczy co jakiś czas przecierać te części mebla wilgotną ściereczką, aby usunąć kurz i inne zabrudzenia. Dodatkowo możemy też zaimpregnować elementy drewniane odpowiednim do tego preparatem dla nadania im pięknego połysku i zabezpieczenia przed osadzaniem się kurzu. 

Pranie tapicerki meblowej Wrocław – ile to kosztuje?

Jeśli chcemy skutecznie zadbać o czystość i odpowiedni poziom higieny mebli tapicerowanych, to dla osiągnięcia tego celu warto wykorzystać specjalne urządzenia do prania tapicerki meblowej – przede wszystkim są to odkurzacze ekstrakcyjne oraz parowe. Istnieje kilka wariantów dostępu do tego typu sprzętów: zakup, wypożyczenie albo zamówienie serwisu sprzątającego. W perspektywie długofalowej z pewnością najbardziej opłacalne jest nabycie takiego specjalistycznego odkurzacza na własność, choć na początku będzie się to wiązać z większym jednorazowym wydatkiem. Ceny urządzeń ekstrakcyjnych zaczynają się od ok. 1700 zł i wzrastają w zależności od modelu, dochodząc nawet do 9000 zł za najbardziej profesjonalne maszyny wykorzystywane przez obsługę sprzątającą. Natomiast sprzęty typu parowego są tańsze, najprostsze myjki można dostać już za 70 zł. Jeśli chodzi o wypożyczanie odkurzaczy piorących, to stawki za dobę wynoszą ok. 50 zł.

Na czym jednak polega różnica w działaniu odkurzacza ekstrakcyjnego i parowego? Przede wszystkim inny jest nośnik czyszczący wykorzystywany w obydwu urządzeniach. Parownice do usuwania brudu posługują się gorąca parą, która ma także właściwości dezynfekujące, zatem skutecznie pozbędzie się wszelkich szkodliwych drobnoustrojów. Natomiast w metodzie ekstrakcyjnej potrzebny jest roztwór ze środkiem piorącym, który jest wtryskiwany w głąb tapicerki, aby zebrać nagromadzone tam zanieczyszczenia. Następnie tkanina jest wypłukiwana, a brudny płyn spływa do specjalnego pojemnika. Czynność powtarza się wielokrotnie aż do momentu, kiedy wysysana woda będzie już czysta. Technika ekstrakcyjna jest bardziej efektywna niż parowa, ponieważ pozwala na dogłębne wypranie tapicerki meblowej, w tym likwidację zakorzenionego w gąbce kurzu, roztoczy czy innych niepotrzebnych mikroorganizmów. Zaś w przypadku działania gorącej pary, dochodzi jedynie do usunięcie zabrudzeń z powierzchni materiału, bez ingerencji w wypełnienie obicia.

pranie i czyszczenie tapicerki meblowej

Pranie mebli tapicerowanych przez firmę sprzątającą Wrocław

Profesjonalne urządzenia piorące stanowią wyposażenie serwisów sprzątających i w sytuacji, gdy nie jesteśmy w stanie samodzielnie wyczyścić tapicerki meblowej, warto pomyśleć o skorzystaniu z usług specjalistów. Czasami może być to jedyny ratunek przed oddaniem sprzętu do tapicera. Firmy sprzątające oferują nie tylko standardowe pranie mebli tapicerowanych, ale także impregnację materiału, dodatkowe zabezpieczenie go specjalnymi powłokami ochronnymi, konserwację obić skórzanych czy ozonowanie. Każdy z tych zabiegów jest oczywiście ekstra płatny – ok. 100 zł więcej. A ile kosztuje podstawowa usługa? To zależy głównie od wielkości i rodzaju mebla. Ceny zaczynają się od ok. 25 zł za wypranie krzesła z oparciem tapicerowanym do 150-200 zł za narożnik, ale często koszty wzrastają, gdy poprosimy jeszcze o wyczyszczenie powierzchni do spania w kanapie albo oddzielnych poduch. 

Ekologia zamiast chemii w pielęgnacji tapicerki meblowej

Obecnie coraz bardziej popularne stają się ekologiczne metody sprzątania, w tym także dbania o meble tapicerowane. Do łask powracają środki, z których kiedyś korzystały nasze babcie w czasach, kiedy jeszcze na taką skalę nie produkowano chemicznych detergentów. Okazuje się, że do wyczyszczenia i odświeżenia obić meblowych wystarczy sięgnąć po ocet, sodę oczyszczoną, kwasek cytrynowy, oliwę czy amoniak. Odpowiednia mikstura skutecznie pozbędzie się uporczywych plam i przykrych zapachów, a przy tym jej działanie nie będzie szkodliwe dla zdrowia i środowiska naturalnego. Jednocześnie środki te są bardzo tanie i zazwyczaj mamy je dostępne w domu.

Trend ekologiczny jest też widoczny w oferowanych usługach firm sprzątających, które w swoim podejściu do klienta chcą podążać za jego zmieniającymi się oczekiwaniami. Ludzie są coraz bardziej świadomi, że nawet codzienne wybory dotyczące małych z pozoru spraw, jak np. sprzątanie domu i czyszczenie tapicerki, mogą mieć negatywny skutek dla środowiska. Dlatego zamiast silnej chemii zaczynają używać środki bazujące na naturalnych składnikach. Podobnie też firmy porządkowe szukają alternatywnych rozwiązań do przeprowadzania swoich usług, żeby jak najbardziej zadbać o środowisko i tym samym o potrzeby oraz zdrowie klientów. Detergenty chemiczne są zamieniane na równie skuteczne preparaty ekologiczne, ponadto ekipy sprzątające ograniczają zużycie wody, opakowań plastikowych czy worków na śmieci, kierując się zasadą zero waste.

Przeczytaj też

Komentarze

    Dołącz do dyskusji
    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Podobne artykuły